Začátky podnikání

A je to tady. Konečně vás napadl skvělý podnikatelský záměr, který stojí za to zrealizovat. Teď je na čase vymyslet, jakým způsobem projekt zrealizujete. Že je to hračka? Ani omylem, ale pokud přípravu plánu vezmete svědomitě, rapidně tím snížíte rizika podnikání!

Noční můra každého podnikatele je ztroskotání jeho byznysu. Není to jen rána pro rozpočet podnikatele, ale také pro jeho sebevědomí a postoj k životu samotnému.

Dobrou zprávou je, že podle nejnovějších průzkumů, jež se zabývaly příčinami úspěchů a neúspěchů začínajících firem, došli k následujícím závěrům:

  • Méně než 10% úspěšných startupů byl majitelův první pokus. Z toho plyne, že se hned nemusíte vzdávat s myšlenkou, že pro podnikání nejste zrození. Klíčem k úspěchu jsou podle Gernome hlavně zkušenosti, adaptabilita a schopnost učit se. Pakliže se vám první podnikatelský záměr nepovedl a dokázali jste identifikovat důvody nezdaru, je to pro vás další velké plus.
  • Máte v podnikání společníka? Pokud ano, máte vyšší pravděpodobnost úspěchu jak v samotném podnikání, tak u investorů.

Co Gernome zjistilo je sice pěkné, ale nejsou údaje pro začínající podnikatele spíše děsivé? Bohužel jsou! No, jenže jak to tak bývá, zkušenosti za nás nemůže nabrat někdo jiný, a proto nezbývá než věřit, že zrovna vy budete patřit k těm šťastným 5 – 10% podnikatelů.

Jak tedy zpočátku podnikání eliminovat rizika neúspěchu?

Je nezbytně nutné vytvořit skvělý business plán. Mnoho začínajících podnikatelů tento krok vidí jako naprosto zbytečnou práci, která se spíše hodí do školy než do podnikání. Tito lidé se dopouštějí velkého omylu a rapidně si tím zvyšují pravděpodobnost neúspěchu. Kvalitní byznys plán dokáže již v počátku odhalit slabiny podnikatelského záměru, které díky tomu můžete eliminovat, odstranit nebo se na možná rizika připravit. Ještě předtím, než se ale pustíte do tvorby business plánu, je nutné důkladně nasát veškeré informace, které jsou důležité pro začátek podnikání.

Pokud byste chtěli vzít přípravu důsledně, vřele doporučujeme prozkoumat možnosti členství v nějaké komunitě, kde lidé diskutují s úspěšnými podnikateli o jejich začínajícím byznysu a navádějí začínající podnikatele na tu správnou cestu vedoucí k úspěchu.

Na vaší cestě k úspěchu vám pomůže jeden z českých podnikatelů a tvůrců byznys programů Zdeněk Steiner

Začátky podnikání
Počet hodnocení: 3
4.7