Rozhovor s Martinem Koutným, který pobývá nějakou dobu v zahraničí a zároveň zde i studuje.

V současné době naše čtenáře zajímá podnikání a to nejen na českém území, ale zejména v zahraničí. Rozjeli jsme projekt MEGABYZNYS (o němž jste již slyšeli), kterým úspěšně prošli první #PodnikateleNaAmazonu. Na jaře 2016 bude startovat jeho druhá série a mnozí se již nyní připravují a sbírají potřebné informace nejen o podnikání, ale také o Americe, která nabízí mnoho podnikatelských příležitostí. Proto se tentokrát zeptám Martina Koutného, jaké je to za velkou louží.

Jsem ráda, že jste souhlasil  a odpověděl  na pár mých otázek, které mnohým přiblíží „americký sen“.

IMG_7651

Byl jste v Americe půl roku, pochopil jste za tu dobu mentalitu tamějších lidí?

„Byl jsem v USA 5 měsíců. Byla to moje již třetí návštěva USA. Dvakrát před tím jsem tam byl pracovat vždy na 3-4 měsíce. Mentalitu tamějších lidí jsem pochopil. Při každodenním setkávání se s lidmi se naučíte s nimi vycházet a jednat jako oni. Ale lidé jsou odlišní dle oblasti, ve které žijí. Já s oblibou přirovnávám USA k Evropě. Velikostně je podobná, čítá několik zemí/států a v rozdílných lokalitách vidíme rozdílné chování a zvyky. Kontrast sever-jih a východ-západ je velice obdobný v USA i Evropě.“

Já s oblibou přirovnávám USA k Evropě.

Studoval jste zde také studijní pobyt. Jak se liší systém vzdělávání u nás a v Americe?

Ano, máte pravdu, absolvoval jsem obor Marketing-Management, level MBA na San Diego State University. Vzdělávání v ČR a USA se velice liší. V ČR je založeno na teorii a memorizaci, kdežto v USA na praxi, řešení reálných problémů v reálném čase a využití kreativity. Na každý seminář jsme museli nastudovat a analyzovat případovou studii. V semináři jsme pak diskutovali o možných postupech řešení situace v případových studiích. Pokud předmět měl závěrečnou zkoušku tvořila zpravidla méně než 50% z celkového hodnocení.

preview-upload_card-IMG_8418 preview-upload_card-IMG_8420

Zdá se mi, že v ČR má většina vyučujících pouze akademické zkušenosti, publikují a přednáší. Kdežto v USA přednáší lidé s praktickými zkušenostmi(pozn. redakce: Ano máte pravdu, tady v Čechách se říká jedno pořekadlo: „Kdo neumí, ten učí“. A něco pravdy na tom bude.)

preview-full-IMG_7918

Příkladem může být Sandeep Panday (LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/sandeeppandyasd), který učí předmět Product Innovation Management. Sandeep má přes 22 let zkušeností na pozici Product Manager ve firmách Motorola a Qualcomm.

Mohl bych takhle jmenovat ještě dlouhý seznam zajímavých jmen, tak snad ještě mého sparing partnera z posilovny Brian Chandler, M.S. – President/CEO Adler MicroMed, Inc., President, CEO Accutome, Inc. Potkávali jsme se ve studentské posilovně na kampuse. Měl jsem možnost s ním několikrát prokonzultovat mé pracovní možnosti ve farmacii i marketingu.

O Vietnamcích víme, že jsou hodně pracovití, Češi relativně také.  Jak je to s Američany? Pracují do roztrhání těla?

Není mi známo, že by „Vietnamci“ byli pracovití. Ze svých studijních pobytů v Anglii, Austrálii a Americe vím, že Asie je všeobecně nejpracovitější kontinent z důvodu nízké mzdy a velké nízko-příjmové vrstvy obyvatel. Toto je tedy skutečný důvod, který se odráží v jejich způsobu života.

Podle Vás je Amerika „země neomezených možností“?

Myslím si, že USA je „zemí neomezených možností“ pro její právní systém, rostoucí hospodářství a nespočet pracovních a podnikatelských možností. Nevím, jak dlouho trvá uspět v ČR nebo USA, neboť zatím nejsem úspěšný ani v jedné z těchto zemí.

Avšak podnikatelská sféra je jiná. Od několika podnikajících Evropanů jsem s nadsázkou slyšel, že průměrně chytrý Evropan je v USA úspěšný. Proto si myslím, že pro chytré lidi, kteří se nebojí selhat, mají nápady a sny, velkou kuráž a cílevědomost, je USA tzv. „zemí neomezených možností“.

Díky neexistenci limitů je v USA možné vybudovat firmy a splnit si sny mnohem dříve než kdekoliv jinde.

Můj osobní odhad pro úspěch je 3-5 let, ale není to podloženo žádnými fakty.

monument valley

Nakupoval jste někdy něco na Amazonu? Je to něco jako u nás Alza?

Na Amazonu ani Alze jsem nenakupoval, tak nedokážu porovnat. Ale dle mých informací česká Alza pouze přeprodává výrobky sama za sebe, kdežto Amazon spojuje kupce a prodejce kdekoliv na světě.

Děkuji Vám Martine za milé povídání. Budeme se těšit, příště třeba o jiné zemi. 

XOXO Lucie

 

Průměrně chytrý Evropan je v USA úspěšný
Počet hodnocení: 1
1