Jak těžké je se dostat ze školní lavice k milionovému podnikání

Nedávno jsem měl na ČVUT v rámci konference Rise and Shine přednášku pro studenty na téma podnikání. Připomněl jsem si tím svá studentská léta, kdy jsem seděl přesně na jejich místě jako teď oni. Od této doby uběhlo už deset roků a dnes žiju ten sen, o kterém jsem si dřív snil.

Teď jsem přesně viděl to, co se studentům honilo v hlavě, protože to byly naprosto ty stejné myšlenky, které jsem měl kdysi já. Představte si tedy studenta, který poslouchá mou přednášku:

1. Myslí si, že úspěch v podnikání přináší úplně něco jiného

Lidé vás poslouchají, ale ve skutečnosti mají svou pravdu o tom, jak by mělo podnikání vypadat. Říkal jsem například, že si pro podnikání máte vybrat produkt, který už funguje a kde je poptávka. Přesto 95% studentů přemýšlelo o tom, že je potřeba se odlišit – tak, že přijdou s něčím úplně novým, co ještě nikdo nezná, neviděl ani o tom neslyšel.

2. Myslí si, že jeho případ je úplně jiný, než ten váš

Studenti vás neberou jako jednoho z nich a nemyslí si, že znáte jejich situaci. Mají představu, že jste se s talentem na podnikání už narodil a všechno šlo samo. Narozdíl u nich je to strašně těžký a rozhoduje o tom u nich náhoda. Také si myslí, že pro ně neplatí zákony a principy podnikání, které platí pro vás. Pravda je, že já jsem zažil úplně stejnou situaci a všechno jde jako přes kopírák.

3. Myslí si, že to není možné

Studenti teď mají jasné přesvědčení, že je jejich úspěch v podnikání vzdálený tak milion světelných let. Když jsem se s nimi bavil o byznysu, tak jsem vnímal, že to prostě není v jejich realitě a že cítí, že by měli raději v klidu dostudovat, najít si slušnou práci a ten život nějak přežít. Tohle je pro ně reálná cesta. Každý může mít pěknou práci, téměř nikdo ale nemůže mít úspěšné podnikání.

Dnes po těch 10 letech vidím, jak obrovský rozdíl je mezi tím, co mám v hlavě teď a co jsem měl, když jsem byl ve stejné školní lavici jako oni. Podnikatelské myšlení a vůbec ta zkušenost je nepřenosná a nejde jim to jednoduše nainstalovat do hlavy, ale jde na tom každý den pracovat.

K tomu lze dojít jen krok za krokem a tak, jak se věci na sebe nabalovaly posledních x roků, tak se začnou nabalovat zase jiným směrem. Ze začátku to nebude mít takový efekt a moc věcí se nezmění, ale po 10 letech budete úplně někde jinde, to mi věřte. Tohle vím z vlastní zkušenosti.

Můžete začít třeba tímto ročním tréninkem, který jsem pro vás připravil úplně zdarma.

 

Jak těžké je se dostat ze školní lavice k milionovému podnikání
Počet hodnocení: 28
2